Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 19.04.2012 00:29:44 

Cinema
Podzim 2009
Režisér Neil Blomkamp všem vyrazil dech svým nízkorozpočtovým, veleúspěšným sci-fi snímkem "District 9". Stále aktuálnější problém utečenců a jejich souboj s byrokracií a rasismem je ukázán na mimozemšťanech toužících se vrátit domů. Dokumentární proměna úředníčka Wikuse na jednoho z těch "nepohodlných"  je mrazivá.
 
 
 
 
 
 
Dlouho očekávaný historický film Quentina Tarantina "Hanební pancharti"  patří k nejlepším filmům tohoto roku. Návod jak se vypořádat s nacisty nám předvede skupina talentovaných vedená poručíkem Rainem by se hodila i v dnešní době. Nejlepší herecký výkon roku bych přisoudila Christophu Waltzovi za roli nacistického vyhledávače Židů Hanse Landy. V dalších rolích Diane Kruger, Mélanie Laurent,Gedeon Burkhard aj.
 
 
Milovníkům jídla, vaření, Francie a Meryl Streep je určen snímek "Julie a Julia". Jak uvařit za 365 dní 524 receptů a nepřijít přitom o práci, manžela a rozum, je nepochybně umění. (rozhodně se na to nedívejte s prázdným žaludkem)
 
 
 
 
Léto 2009 
Drama Sama Mendese "Nouzový východ" popisuje manželskou krizi v Americe 50.let. Kate Winslet a Leonardo DiCaprio opět ukázali, že jsou k sobě herecky stvořeni. Upozornění: z tohoto filmu na Vás stoprocentně padne deprese.
 
 
 
 
 
 
   
 
"Koralína a svět za tajnými dveřmi" vypadá jako pohádka pro děti - ale budou se u ní  bát i dospělí.  Rozhodně se vyplatí zajít na 3D verzi...a pokud byste si chtěli film oživit, přečtěte si knihu Koralína Neila Gaimana, dle které byl animovaný film stvořen.
 
 
 
Snímek o bankovním lupiči a mafiánovi Johnym Dillingerovi (Johnny Depp)s názvem  "Veřejní nepřátelé", trochu selhává na hloupě vypadajícím Christianovi Baleovi. Situaci zachraňuje svým roztomilým francouzským akcentem Marion Cotillard:-)
 
 
 
Dlouho očekávaný šestý díl Harryho Pottera a Prince Dvojí krve zklamal... po výborném pátém dílu, vznikl naprosto zbytečný snímek, ve kterém snad stokrát zazní slovo "muckat", přibydou  scény, které v knize nenajdete, zato ty opravdu důležité, které mohly být "akční" zfilmovány nebyly. Vše naprosto umrtveno českým dabingem.  Kdo opravdu překvapil, je představitel Draca Malfoye Tom Felton, který je jedním slovem skvělý!
 
 
 
 
Naprostý hit tohoto léta i festivalu v Karlových Varech je snímek Piráti na vlnách režiséra Richarda Curtise. Osm DJ na jedné lodi a pirátské rádio v Británii 60 .let.  Vynikající hudba a kostýmy...co dodat. Běžte do kina!
 
 
Filmy - Jaro 2009
 
 
Snímek "Gomorra" o neapolské mafii  natočil režisér Mateo Garrone dle knihy Roberta Saviana. Zatímco Saviano byl za knihu mafií odsouzen k smrti, film se velice líbil - stejně jako porotě festivalu v Cannes, kde Gomorra získala hlavní cenu.
Pokud jste četli knihu, vřele doporučuji - v opačném případě se  budete v ději ztrácet.
 
Dalším snímkem natočeným dle knihy je "Předčítač". Několika cenami ověnčené dílo (Zlatý Globus, Oscar aj.) režiséra Stephena Daldryho se odehrává v poválečném Německu. Milostný vztah třicetileté Hanny a patnáctiletého Michaela odhaluje nečekanou Hanninu minulost.  Stejně jako Daldryho "Hodiny", ulpí "Předčítač" v hlavě a nutí Vás k otázkám - především díky hereckému výkonu Kate Winslet.
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Komedie Woodyho Allena " Vicky Cristina Barcelona" je zábavná a odpočinková. Javier Bardem, Scarlett Johansson a Pénelope Cruz v milostném trohúhelníku ze slunného Španělska rozehrají paletu vášně, lásky, nenávisti a žárlivosti. To vše za vlahých večerů a poslechu španělské kytary.
   
 
Animovaný dokument "Valčík s Bašírem" o masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla je vítězem 43. filmového festivalu v Karlových Varech.
 
 
   
 
Sean Penn v roli amerického homosexuálního politika Harveyho Milka, ve stejnomenném snímku Guse Van Santa, exceluje.  Penn Vás vtáhne do děje - jako kdybyste se náhle  ocitli v 70.letech.
   
15.8. 2008 Temný rytíř          
Pro nezasvěcené - režisér Christopher Nolan se rozhodl vzkřísit Batmana a vzal to pěkně od začátku. V prvním filmu Batman začíná ukázal jak je těžké stát se hrdinou a získat ty pěkné, funkční oblečky, zbraně a jiné hračky a hlavně jak to skrýt před světem. Také jsme viděli jak se se mladý multimilionář Bruce Wayne (Christian Bale) vypořádává se smrtí rodičů, prochází náročným výcvikem, zbavuje se strachu z netopýrů a snaží se okouzlit dětskou lásku  Rachel  (Katie Holmes). A v neposlední řadě zachraňuje Gotham před padouchem Ras'al Ghulem. Vše úspěšně zvládnul a tak se mohl zaměřit na nového zločince, který nechává na místě činu kartu s jokerem...
V Temném rytíři jde o lásku, o skrytých lidských pudech, o pravidlech, které si sami sobě určujeme. Zůstávají herci z prvního dílu - Christian Bale v roli Batmana, Michael Cane jako sluha a rádce Alfréd, Gary Oldman hájící zákon jako policejní poručík James Gordon a tvůrce těch ůchvatných batmanovských vychytávek Lucius Fox, kterého ztvárnil Morgan Freeman. Katie Holmes byly dva miliony dolarů za roli Rachel málo a tak byla vystřídána Maggie Gyllenhaal. Katie si teď asi jen mlátí hlavou do zdi, že byla tak pitomá a roli nevzala. Maggie není špatná na mě  je však málo sladká a hezká. Jediný "ženský" prvek je, že kroutí přehnaně zadkem...
Přibyl Aaron Eckhart o jehož duši státního návladního Harveyho Denta svádí boj Joker (Heath Ledger) s Batmanem-ten má však malý problém, že je pro něj Dent i sok v lásce. Také se ukázalo mnoho známých tváří v roli gothamských mafiánů, kteří jsou však ničeni  Jokerem či Batmanem.
Skoro v každé recenzi se píše, že Ledger zatlačil Balea do pozadí.  To nemohu potvrdit.  Ano Ledger je geniální, ale nesmíme zapomenout, že mu bratři Nolanové skvěle napsali roli a na Baleovi je zase velice znát zlepšení a hluboké ponoření do role. Joker je nechutný, oproti Nicholsonovi není tak hravý, spíše vypočítavý blázen, destruktor a pokušitel. Občas přehnaně artikuluje nebo zase mlaská a olizuje se. Já jsem však přišla na původ toho mlaskání. To není proto, aby byl prvoplánově nechutný. Spíše si představte, že byste měli prořízlé tváře Vy. Vsadím se, že stehy budete neustále ohmatávat jazykem (komu trhali osmičku, umí si asi představit také). A taková rána  se hojí dlouho, takže vypěstovat si takový malý zlozvyk je snadné.
Děj tady dopodrobna rozvádět nebudu, radši běžte do kina, spíše chci zdůraznit pár věcí. Například  když sedí Joker ve vězení poté co s ním Batman rozmlátil zařízení  místnosti a vede dialog s policistou, který ho má hlídat. Vypráví mu, proč rád zabíjí lidi nožem, sedí u toho na zemi a za ním, je na parapetu velký střep. V tu chvíli asi každý ví, že to nemůže dopadnout dobře. Pro policistu. Dále dětský prvek. Batmana obdivují hlavně malí chlapci (nejen ve skutečnosti, i ve filmu má fanklub) a když se nad tím zamyslím, asi jsem žádné malé holčičky neviděla v celém snímku.  Joker  si velmi zahrává s lidskou psychikou a obyvatele Gothamu dostává do vypjatých situací, kdy se musí rozhodnout, zda přežít či umřít a zachránit někoho druhého. A především, nechce Batmana zničit, neboť by si neměl s kým hrát. Gotham se z temného města, plného stínů přerodil do naprosto běžného velkoměsta plného mrakodrapů. Popravdě, poté co jsem vyšla z kina do chladného, pošmourného počasí, uměla jsem si Batmana představit i  v Praze. Comicsová krajina se v Temném rytíři stává realitou.
Bratři Nolanové se nesmazatelně zapsali do historie filmu a jejich dílo se po měsíci od premiéry stalo kultem.  Škoda, že se toho  Ledger nedožil.  Dávají se  Oscaři i posmrtně?


13.7. 2008   Letní trháky - SEX ve MĚSTĚ     a     BATHORY
Před osmi lety se v Hostivaři otevřelo v té době největší multikino a obchodní centrum Park Hostivař. Otevření bylo pompézní a první rok úspěšný. Dnes je jediným pořádně fungujícím  obchodem  Interspar, kino bylo zmenšeno a část sálů přebudována na fitness a nabídka filmů je silně omezena.
Návštěvníky se snaží do kina nalákat slevovými kupony - i já jsem podlehla a rozhodla se po letech do multikina zavítat.
Nejsem fanynkou seriálu Sex ve městě, vlastně jsem viděla několik dílů až v poslední době, kdy  ho začala ČT1 znovu vysílat. Ač nepatří k nejvtipnějším seriálům, docela pobaví a  herečky i jejich milenci jsou  spíše osobnosti než fyzicky dokonalí, což v dnešní době potěší. A v neposlední řadě - spousta módní inspirace.
Kritiky na film nebyly zrovna nadšené, ale slibovaly především "jednu velkou módní přehlídku", tak jsem si řekla proč ne.
Děj filmu: Carrie si koupí společně s Panem Božským byt a v rámci posunutí vztahu se rozhodnou vzít se. Carrie svatbu prožívá ale Pan Božský je na rozpacích, neboť se žení po třetí a je rozhozen natolik, že na svatbu nedorazí. Carrie se zhroutí. Samantha dělá manažerku mladému herci se kterým i žije v Hollywoodu, ale nudí se a touží po New Yorku, kamarádkách a nových milostných dobrodružstvích. Charlotte je štastně vdaná, má adoptovanou asijskou holčičku a nakonec právnička Miranda, která opustí manžela kvůli nevěře. Všechny kamarádky spolu prožíjí týden v Mexiku, který měl být původně Carriinou svatební cestou a vrací se do New Yorku. Carrie si najde asistentku Louise, Miranda si hledá nový byt a Samantha touží po svém hollywoodském sousedovi a tloustne. Je to však romantický film a skončí dobře - Miranda se vrátí k manželovi, Charlotte otěhotní, Samantha opustí zajíčka a vrátí se do NY a Carrie se vdá.
A teď co mě na filmu zaujalo. Především - herečkám je mezi 40 a 50 lety a je to na nich vidět. Jistě - jsou perfektně upravené a draze oblečené, ale je na nich znát i únava a vrásky což je sympatické. Ani herecké výkony mě nijak neuráží a scéna, kdy se Carrie dozvídá, že Pan Božský nepřijde na svatbu, je zahrána přímo skvostně.  A mé srdce zaplesalo, když se Carrie fotila na obálku Vogue ve svatebních šatech - Dior, Lacroix, Cavalli, Vivienne Westwood....
Ale abych to zkrátila, mě se film prostě líbil. Ano, pány to bude nudit, ale holky stráví v kině příjemné dvě a půl hodiny.
 
BATHORY
Hned z počátku rada - pokud máte rádi historické filmy, Jakubiska, či jen legendu o Čachtické paní na film rozhodně nechoďte. Můžete na něj jen pokud opravdu (ale opravdu!) nebudete mít co dělat  či nemáte  kde spát. Spaní je totiž jediná rozumná věc, která  se při tomto filmu dá dělat. Dokonce i moje babička, velká milovnice legendy,  polovinu prospala....
Mám neodbytný pocit, že Jakubisko byl na pár večírcích našeho rádoby showbusinessu a koho potkal, tomu nabídl roli. To je první chyba filmu - dívat se na neskutečně okoukané tváře českých herců (většinou spíše druhořadých) mě rušilo. Zahrál si každý - od Mádla, Polívku a Vondráčkovou po Podhůrského, Vašuta, Pogodovou a Medveckou. A samozřejmě Deana Jakubisková - ale ta měla asi jako jediná co hrát.
Dále naprosto násilně do děje vměstnaný malíř Caravaggio, kterého jsem prostě nemohla překousnout. Zvláště, když ani obrazy nevypadaly jako od Caravaggia... Roden, který jakoby vypadl z filmu o Draculovi, už byl jen třešničkou na tomto dortu pejska a kočičky. Já zapoměla - nejtrapnějšími okamžiky filmu byly scény, kdy se Mádl s Polívkou -  v rolích vyšetřujících mnichů- snaží o vynálezy typu kolečkové brusle, lyže, hrací skříňka, telefon aj. A vrcholem ignorantství je, když u české verze zůstanou vysvětlující titulky v angličtině (typu O deset let později nebo názvy míst,  kde se zrovna děj odehrává....anglicky u nás  všichni nemluví!).
Už v polovině filmu jsem sledovala čas, kdy to konečně skončí. Možná, že bude mít film jakýsi úspěch zde a na Slovensku, ale v zahraničí jména českých herců nepřitáhnou. Tak snad abych objevila nějaké klady...hm....pěkné přírodní scenérie a kostýmy, soundtrack ucházející...a to je asi všechno.
  
19.4. Black Books
Musím vám přiblížit jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Odehrává se v antikvariátu v centru Londýna - což mi samozřejmě připomíná i mou práci v knihkupectví v centru Prahy
Děj se točí kolem tří osob - věčně opilého irského majitele obchodu Bernarda Blacka, jeho zaměstnance (spíš otroka) Mannyho Bianca a často opilé, nezaměstnané kamarádky Fran Katzenjammer.
Právě představitel Blacka - Dylan Moran je zároveň i spoluautorem seriálu.
Pravda, je to trochu zvláštní knihkupectví. Pravděpodobně si tam nic nekoupíte, neboť Black s oblibou zákazníky vyhazuje, hází po nich knihy a opile na ně huláká. Manny je tak trochu zastydlý hippík, který rád cestuje, nosí havajské košile a sandály a Fran...to je kapitola sama pro sebe. Většinou ji uvidíte s flaškou vína, popř. s bolestí hlavy po pití, vždy však shánějící chlapa a práci. ČT 2 už Black Books vysílala dvakrát, já už to mám doma komplet na DVD.
Ale abyste si utvořili lepší představu, ať žije YouTube!
www.youtube.com
www.blackbooks.estranky.cz/
  

29.3. 2008  Control /2007
Právě jsem se vrátila z nově zrekonstruovaného Světozoru z vynikajícího  filmu  Antona Corbijna Control.  Co se týče rekonstrukce, žádná velká změna nenastala. Naštěstí. Ale zpět k filmu. Premiéra proběhla 17.5. 2007 (!) na festivalu v Cannes, což je důkaz toho, jak jsme tady  zpoždění (mimochodem, četla jsem, že snímek na motiv osobnosti Boba Dylana I'm not there se u nás neobjeví vůbec!!).
Corbijn -  známý fotograf ( U2, David Bowie, The Killers aj.) - vycházel především z knihy Touching from a distance napsané Curtisovou ženou Deborah,  ze vzpomínek  jeho milenky Annik  Honoré,  a v neposlední  řadě i vzpomínek  vlastních,  neboť  Joy Division sám fotografoval.
Vydáváme se na černobílou pouť životem Iana Curtise (15.7. 1956-18.5.1980) o které předem víme, že skončí tragicky - Curtisovo mládí v Macclesfieldu, seznámení a svatba s Debbie, založení Joy Division, koncerty, sláva, narození dcery Nathalie, vztah s Annik a v neposlední řadě epilepsie a její léčba....sebevražda už nás vlastně nepřekvapí.
V jedné recenzi jsem četla, že je ve filmu málo o Joy Division. Neřekla bych- za prvé, těžko z Curtisova života vymazat JD, za druhé, má to být film o jeho osobnosti.
Ať máte či nemáte rádi a znáte či neznáte  Joy Division, doporučuji film vidět. Hudba je vynikající (JD, David Bowie, New Order, Iggy Pop...), herci skvělí- pro mě většinou neznámí, což přispívá k autentičnosti (I.Curtis-Sam Riley, Debbie-Samantha Morton, Annik-Alexandra Maria Lara). Zkrátka vyražte do kina.
Oficiální web momentum.control.substance001.com/
Wikipedie  en.wikipedia.org/wiki/Control_(2007_film)
 
13.3.2008 Sám mezi čtyřmi stěnami/Allein in vier Wanden/Germany 2007   JEDEN SVĚT
Na festival Jeden Svět jsem se vypravila poprvé a dokument Sám mezi čtyřmi stěnami byl vybrán spíše náhodně, abychom měli lístek na následující koncert. (viz Hudební zážitky)
Hodinu a půl dlouhý film  režisérky Alexandry Westmeier byl sondou do života jednoho nápravného zařízení pro mladistvé v Rusku. Sama za sebe rozhodně nemohu říct, že bych Rusy a celkově ruskou náturu milovala, spíše naopak, a mladí rusové plakající za mřížemi mě moc nedojímali. Je zkrátka bizarní vidět jak 13.letý chlapec pláče a chce domů, když se vzápětí dozvíte, že doma skoro nebyl, kradl a zabíjel. Samozřejmě, nemohu odsuzovat, že někdo krade, když nemá co jíst, ale vražda??? A cynicky musím říci, že si chlapci pobytem v nápravném zařízení spíše polepšili - pravidelné jídlo, sport a škola. Každý z nich tvrdí, že budou žít lepší život a stejně skončí 90% ve vězení. Tak co si o té široké matičce Rusi mám myslet?
odkaz na JEDEN SVET i s ukázkou  jedensvet.cz

8.3.2008 Nauka o snech (La science des reves)
Uznávám, nepíšu zrovna o filmové novince, ale zkrátka jsem tento  film viděla až včera. Již z názvu je v celku jasné, že nepůjde o úplně "normální" dílo - a vskutku , je  zvláštní!
Příběh režísera Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli) vypráví o mladém malíři Stéphanu Miroux (Gael Garcia Bernal), který se po smrti otce odstěhuje z Mexika k matce do Paříže. Mladík žije ve svém bizarním , snovém světě a má značné problémy rozeznat co je realita a co sen. V Paříži se zamiluje do své sousedky Stéphanie (Charlotte Gainsbourg), svou lásku však neumí dát příliš dobře najevo a Stéphanie je ze snílka zmatená až zoufalá. Stéphane stále více utíká z nudné práce, hádek s matkou a nepovedeného vztahu do světa snů až.....  podívejte se na film.
Pro mě byl nejvydařenější charakter (pravda trochu prvoplánový) Stéphanova sexem posedlého kolegy Guye (Alain Chabat).
Film je geniální, mírně úchylný a má  pěkný soundtrack, ale určitě budete dlouho přemýšlet, zda se vám líbí , či zda ho okamžitě vypnout.
DVD vydal Reflex, koupit ho můžete za 99kč v Bontonlandu.
Odkaz na oficiální stránky zde   wip.warnerbros.com/scienceofsleep/

 Persepolis                                                               Nauka o snech  
6.3. Persepolis je film, který mě v poslední době naprosto okouzlil ! Už jsem ho viděla dvakrát a rozhodně si nemyslím, že by to bylo naposled. Děj si můžete přečíst všude,  ale tak alespoň stručně - film je kreslený, neboť je dělaný dle komiksu iránky Marjane Satrapi. V podstatě je to autobiografie o vyrůstání dívky v Iránu a Vídni. Popravy, bombardování, nevydařené vztahy, zklamání, otravné bytné.... 
Rozhodně to stojí za vidění a slyšení - neboť je to ještě k tomu moc krásná francouzština!
odkaz na Myspace  myspace.com/persepolislefilm

TOPlist